Česká asociace ukrajinistů se stala spoluorganizátorem Mezinárodní konference ukrajinistů v Praze „Ukrajina jako kulturní a historický narativ (jazyk, dějiny, literatura)“
Datum konání: 24. 11. 2017 – 26. 11. 2017
- Organizátoři: Východoevropský klub, Česká asociace ukrajinistů, Ústav východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy za podpory Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.
- Místo konání: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.
Úvodní text: V posledních několika letech je Ukrajina (její minulost, současnost a budoucnost) jedním z nejdiskutovanějších světových témat. Majdan, anexe Krymu a válka na východě nejen že nás nutí o Ukrajině stále hovořit, ale poskytly zemi také impulz k hledání vlastní orientace, umožnily konsolidaci ukrajinské společnosti, vyvolaly obrat k problémům kulturní a národní identity a opět aktivizovaly proces vytváření národních mýtů a revize dějin. Takový zájem o Ukrajinu vedl organizátory k uspořádání konference ukrajinistů – především z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Cílem konference je podpora odborné vědecké činnosti a popularizace práce badatelů, kteří se v těchto zemích zabývají studiem Ukrajiny.
- Jazyky konference: ukrajinský a anglický.
- Nejlepší příspěvky budou zveřejněny v časopise Oriens Aliter.
Témata konference:
- – Lingvistická mapa současné Ukrajiny: spisovný jazyk versus sociolekty a dialekty,
současná jazyková politika, problematika ukrajinského pravopisu, ukrajinská latinka – pro a proti. - – Dějiny ukrajinské literatury: recepce a interpretace.
- – Ukrajinská literatura ve světě: překlad a recepce.
- – Současná ukrajinská literatura jako jedna z „válečných front“: autoprezentace, autorské strategie, „postmajdanovský“ syndrom.
- – Problém identifikace umělců 20. století jako hledání vlastní kulturní identity.
- – Současná ukrajinská média: hledání metanarativu a tvoření mýtů.
- – Informační válka – metody boje a obrany.
- – Dějiny Ukrajiny? Problém historické interpretace.
- – Hledání národního hrdiny: historická paměť a dekomunizace.
- – Ukrajinská diaspora: dějiny, současnost, osobnosti
O konferenci například zde.