Regained Culture. Ukrainian voices curate Ukrainian culture

Regained Culture. Ukrainian voices curate Ukrainian culture

V rámci stipendijního programu ROZSTAJE vznikají postupně překlady zajímavých esejistických textů o různých aspektech ukrajinské kultury. Texty s odkazy na jednotlivé publikace budou postupně zveřejňovány.

Ihor Kručyk

– redaktor, recenzent a publicista.

Narodil se v roce 1961 a původně pracoval jako elektromechanik. Byl likvidátorem černobylské havárie. V roce 1988 absolvoval večerní studium na katedře filologie Univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě. Je autorem šesti knih. Své články publikuje v řadě periodik (National Geographic, Krytyka, Literaturna Ukrajina, Dzerkalo Tyžňa).
Jeden z textů, který bude prezentován v rámci stipendia, se věnuje tématu černobylského fokloru – písním, povídkám básním. Druhý text se zabývá uměleckou tvorbou ukrajinských vězňů gulagu.

Ljubov Jakymčuk

Olena Solovnikova

Julija Stachivska

Radomyr Mokryk

Radomyr Mokryk je ukrajinský historik a kulturolog. Vystudoval kulturologii na Lvovské univerzitě Ivana Franka a moderní dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2021 obhájil i disertační práci. Věnuje se moderním dějinám Ukrajiny a východní Evropy. Je autorem knih Zrození disentu: Šedesátníci a tání na Ukrajině (1956-1965) (Academia 2024) a Чеські історії ХХ століття (Дух і літера, 2024), knihy rozhovorů s Jiřím Padevětem Hovory o Ukrajině (Academia, 2023)… V současné době vyučuje na Ukrajinské katolické univerzitě ve Lvově. Texty o dějinách a kultuře střední a východní Evropy publikuje v řadě ukrajinských i zahraničních časopisů.

Radomyr Mokryk. Solidarita utlačovaných: příběh ukrajinského disentu. Demokratický střed. Nezávislý čtvrtletník o střední Evropě, 1. číslo, únor 2025, strana 23-25.  (tištěná i on-line verze)

Olha Kuprijan

Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegradských grantů z Mezinárodního Visegrádského fongu. Misí fondu je rozvíjení idejí vyrovnané regionální spolupráce ve střední Evropě.

Na projektu spolupracují tyto organizace: Stichting Global Voices, Bázis – Maďarský literárny a umelecký spolok na Slovensku, Fiatal Írók Szövetsége, Česká asociace ukrajinistů,  Kolegium Europy Wschodniej a Sensor.ua.